Icon1

نقش تایپوگرافی در طراحی گرافیک

تایپوگرافی چیست؟

تایپو گرافی به تغییراتی گفته می شود که برای ایجاد تنوع ، زیبایی و جلب توجه در حروف صورت می گیرد .بر خلاف کالیگرافی یا خوشنویسی که زیبایی در آن اهمیت دارد در تایپوگرافی خوانا بودن خط در درجه اول اهمیت قرار دارد. تایپوگرافی همزمان با رونق صنعت چاپ و برای ایجاد تنوع و جلب نظر بیشتر مخاطبان بوجود آمد.

ساختار تایپوگرافی

ساختار اصلی تایپوگرافی را حروف تشکیل می دهد و با ایجاد اغراق، ساده سازی و تغییر در فونت های موجود شکل می گیرد. از همین رو طراح فونت با تایپوگراف تفاوت می یابد، طراح فونت، یک فونت شخص را به همراه قوانین و فواصل ویژه اش طراحی می کند اما تایپوگراف با آزادی از این فونت ها استفاده و در فرم و شکل آن در جهت معنای مورد نظرش دست می برد. چنانچه این تغییرات در حدی باشد که خوانش متن مورد نظر را با اشکال مواجه کند هدف اثر گرافیکی مختل می شود. اما تایپوگرافی خلاقانه می تواند با ایجاد تعلیق و دعوت به تامل بیشتر در خوانش توجه بیشتر مخاطب را جلب کند.در یک اثر موفق، طراح سعی می کند هر چه بیشتر ماهیت نوشته را با تصویر و طرح اصلی پیوند دهد و نوشته را صاحب نقشی طراحانه و مفهومی در اثر کند. 

از دیگر نکات مورد توجه در تایپوگرافی ارتباط زیبایی شناسانه حروف فارسی و توجه به قوانین فواصل در خط فارسی است. هر چند طراح تا آنجا که موجب ناخوانا شدن نوشته نشود در تغییر این قوانین آزاد است اما شناخت زیبایی شناسی حروف فارسی می تواند به طراح در درک و تغییر حروف بر مبنای ساختار اصلی کمک کند. 

امروزه نرم افزارهای مختلف طراحی گرافیک همچنان که دامنه گسترده ای از امکانات را در اختیار طراحان قرار می دهد اما امکان ایجاد تغییرات سریع و بی هویت در طراحی را نیز برای هر کسی فراهم کرده است. تغییراتی که پس آن هیچ ایده خلاقانه و آگاهانه ای وجود ندارد و تنها به اغتشاش آثار گرافیکی یک دوره می انجامد. 

برای دیدن نمونه های استفاده از تایپوگرافی در طراحی لوگو، اینجا کلیک کنید

 

نقش تایپوگرافی در طراحی گرافیک | Typography چیست - 5.0 out of 5 based on 2 votes

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 
{loadposition:social}