Icon1

چاپ صنعتی

چاپ صنعتی چیست

چاپ روال ایجاد و تکثیر تصاویر بر روی سطوح مختلف است. این سطوح دامنه ای بین کاغذ و مقوا تا انواع محصولات تبلیغاتی و محصولات صنعتی تولید شده را شامل می شود.

چاپ های صنعتی امروزه برای تولید و نشر انواع تبلیغات، کتاب ها و مجلات و روزنامه ها در تیراژهای بالا بکار برده میشود. اگرچه در انواع چاپی همچون دیجیتال ممکن است تنها یک نسخه چاپ شود اما قابلیت ثکثیر بالا در دستگاه های چاپ دیجیتال و همه ی انواع دستگاه های صنعتی چاپ ، ویژگی ای مشترک است.

چاپ دیجیتال

دستگاه های دیجیتال تحول بزرگی در صنعت چاپ بوجود آوردند، چاپ دیجیتال امکان نشر نسخه ها از یک تا هزاران نسخه را در زمان اندک فراهم میکند این دستگاه ها امکان چاپ حتی یک نسخه را هم فراهم می کند، اما قیمت این چاپ برای تیراژهای بالاتر ارزانتر نشده و همچنان با همان قیمت تک نسخه چاپ می شود.

نکته ی دیگری که در مورد چاپ دیجیتال وجود دارد، کیفیت پایین آن در مقابل چاپ افست می باشد. یکی از غلط های جا افتاده در میان مردم و حتی گاه گرافیست ها، این تصور می باشد که چاپ افست نسبت به چاپ دیجیتال، بسیار بی کیفیت است. حال اینکه برای چاپ کتب، کاتالوگ ها و ... در تیراژ بالای 1000 عدد، از چاپ افست استفاده می شود.

توصیه می شود برای آشنایی بیشتر با چاپ های دیجیتال مختلف، مقاله «انواع چاپ دیجیتال» را از اینجا مطالعه نمایید.

چاپ افست

چاپ افست امروزه رایج ترین نوع چاپ برای نشر تیراژهای بالاتر از پانصد نسخه است. در چاپ افست چاپخانه از طرح مورد نظر فیلم و زینک یا پلیت تهیه کرده و آن را دردستگاه چاپ قرار می دهند. دستگاه به واسطه استوانه لاستیکی طرح را بر روی کاغذ منتقل می کنند. هزینه ی تهیه فیلم و زینک بخش مهمی از هزینه ی این چاپ را دربرمی گیرد. البته در چاپ اسکرین تیراژهای پایین تر از چاپ افست، معمول و متداولتر است و حتی از نظر صرفه اقتصادی مناسبتر، اما اگر جنبه کیفیت چاپ را نیز در نظر داشته باشیم. چاپ افست مناسبترین است.

با توجه به این که چاپ افست ، یکی از چاپ های فراگیر در زمینه چاپ کتب و مجلات می باشد، برای خواندن مطالب بیشتر در این زمینه، توصیه می شود مقاله قطع های مختلف کتاب را در وبسایت گروه طراحی و چاپ صدبرگ بخوانید. در آن مقاله به تفضیل در مورد چاپ افست صحبت شده است. برای خواند مقاله قطع های مختلف کتاب، اینجا کلیک کنید.

چاپ هلیوگراور

هلیوگراور یا همان روتوگراور، سیستم چاپ گود است با کیفیتی بسیار نزدیک به چاپ افست. چاپ هلیوگراور با سیلندر تهیه می شود، می توان آن را در تیراژ میلیونی چاپ کرد، در حالی که در روش افست برای تیراژهای بالای پنجاه هزار عدد، بایستی زینک های مجدد تهیه کرد .

چاپ فلکسو

چاپ فلسکو به واسطه کلیشه های منعطف فتوپلیمر و لاستیکی، فلکسو نامیده می شود . سرعت بالا و چاپ به شکل رول بر روی مواد متنوع همچون نایلون و متالایز در تیراژهای بالا همراه با هزینه های کم از ویژگی های این نوع چاپ محسوب است . چاپ فلکسو در واقع نوعی چاپ برجسته است که در آن کلیشه لاستیکی مستقیما با جنس یا لفاف مورد نظر در تماس می باشد .

چاپ سیلک اسکرین

درواقع کمترمحصولی را می توان یافت که امکان انجام این شیوه چاپ روی آن به شکل دستی و ماشینی فراهم نباشد . تنوع در نوع مرکب قابل استفاده در این چاپ، امکان چاپ روی مواد مختلف را فراهم ساخته است. شیوه ساده این تکنیک باعث می شود که روی سطوح بی نظم امکان چاپ فراهم شود . در واقع می توان گفت که تمامی اشیایی که در اطراف خود می بینید چه از نظر نوع جنس و چه از نظر شکل ظاهر، تحت پوشش چاپ سیلک قرار می گیرند. اما در بعضی موارد ممکن است این چاپ انتخاب مناسبی نباشد .

چاپ تامپو

چاپ تامپو به دلیل آماده سازی نسبتاً ارزان و ماشین آلات نیمه اتوماتیک در تیراژهای کم برای بسیاری از کارهای چاپی مورد استفاده قرار می گیرد. از ویژگی های این شیوه امکان چاپ، روی مواد مختلف و متنوع هم از نظر جنس مواد و هم از نظر شکل هندسی آنها می باشد به طوری که با این روش می توان بر روی سطح صاف، منحنی، گرد ، محدب و حتی کره عمل چاپ را انجام داد . واسط چاپ در چاپ تامپو، لاستیکی از جنس سیلیکون است که به آن تامپون می گویند . این شیوه چاپ بسیار شبیه به مهرهای لاستیکی است با این تفاوت که در مهر حروف برجسته است اما در چاپ تامپو لاستیک سیلیکونی برجستگی ندارد و نقش را به شیوه ای دیگر به سطح قابل چاپ منتقل می کند .

چاپ صنعتی چیست؟ | انواع چاپ صنعتی - 3.5 out of 5 based on 2 votes

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 
{loadposition:social}