Icon1

02

پوستر بعنوان نوعى طرح گرافیکى به مقوله ی تبلیغات تعلق دارد که در آن باید تصویر و کلمات به شکل مختصر، مرتبط با یک مفهوم واحد و به یادماندنى باشند. پوستر اواخر قرن نوزدهم به عنوان وسیله ای برای اطلاع رسانی و تبادل اطلاعات بوجود آمد. پیش از چاپ سنگی، پوسترها مانند کتاب به روش چاپ برجسته و با جوهر مشکى و گاه با قالب‌هاى چوبى چاپ می شدند. اما با بوجود آمدن چاپ سنگی تصویر نیز می توانست جزیی از پوستر باشد و بصورت دستی بر روی لوح های چاپ حکاکی مى‌شد.

پوستر به عنوان یه محصول بصری تبلیغاتی از سه عنصر رنگ، فونت و فرم در هنگام طراحی بهره می جوید.

رنگ

مقوله رنگ در پوستر از اهمیت زیادی برخوردار است. رنگ به جذابت و انتقال مفهوم در پوستر کمک می کند. رنگ ها نیز مانند کلمات با خود بار معنایی را حمل می کنند که در هنگام طراحی باید به آنها توجه کرد. بسته به موضوع و حسی که یک پوستر باید در بیننده ایجاد کند و بسته به هدف نهایی آن، رنگ ها توسط طراح آنالیز و بکار گرفته می شوند. باید توجه داشت تعدد رنگ می تواند به اغتشاش و شلختگی طرح منجر شود. از این روست که طراحان پوستر اغلب یک تا سه رنگ را با اولویت های متفاوت در طراحی بکار می گیرند.

فونت

فونت ها که تهیه کننده ی حالت نوشتاری متن موجود در پوستر اند گاه بصورت از پیش آماده مورد استفاده طراح قرار می گیرند و گاه نوشته توسط خود طراح بصورت خاص طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد. در رابطه با فونت نیز هدف و موضوع پوستر در شکل و آرایش آن بسیار تاثیرگذار خواهد بود. برخی از فونت ها رسمی تر و برخی کودکانه تر اند . ممکن از طراح بسته به طرح و ایده ای که برای پوستر دارد نوشته را خود طراحی کند یا فونتی را از حالت اصلی اش خارج و در آن دخل و تصرف کند. اما نکته مهم در این میان آن است که تغییرات و طراحی نوشتار و متن یک پوستر نباید به گونه ای باشد که نوشته را ناخوانا و هدف اصل پوستر را از بین ببرد

فرم

فرم ها عناصر اصلی بصری را شامل می شوند که به واسطه شکلشان می توانند تاثیرات متفاوتی در برداشت مخاطب ایجاد کنند. در طراحی یک پوستر فرم ها از پیچیده ترین اشکال تا ساده ترین آنها می تواند مد نظر قرار گیرد. در اینجا طراح با آنالیز نهایی آنچه در طراحی از آن استفاده کرده به بازخورد فرم در اثرش فکر می کند . چندان که قطع اصلی پوستر وقتی از مربع به مستطیل افقی یا مستطیل عمودی تغییر یابد تاثیر فرمی متفاوتی باقی می گذارد یا استفاده از اشکال دوار و خطوط نرم بازخورد متفاوتی به نسبت به خطوط زمخت و شکل های زاویه دار در انسان ایجاد می کند.

اگرچه طراحان دنیای گسترده ای از فرم و شکل و رنگ در اختیار دارند اما سر و سامان دادن متوزان همه ی این عناصر در یک کادر به گونه ای که همزمان هدف تبلیغاتی اش را انجام دهد و جذاب و خلاقانه و در عین حال بدون آشفتگی باشد، فرایندی پیچیده است. فرایندی که برای آن قانون از پیش تعیین شده ای وجود ندارد و تنها با تجربه و مهارت طراح بدست می آید.

24 روش خلاقانه طراحی پوستر

عناصر طراحی پوستر | چه عناصری در طراحی یک پوستر اهمیت دارد؟ - 5.0 out of 5 based on 1 vote

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 
{loadposition:social}