Icon1

عکاسی رودخانه و شهر

تفاوتی نمی کند بخواهید عکاسی را به عنوان یک شغل انتخاب کنید یا اینکه آن را به عنوان یک سرگرمی ببینید؛در هر صورت محدوده و تنوع زیادی برای در این زمینه وجود دارد. هنر عکاسی افراد زیادی را به خود جذب می کند. افراد تمایل دارند با استفاده از دوربین خود یک شاهکار خلق کنند اما به دلیل نشناختن شاخه های این هنر، نمی دانند دقیقا در چه زمینه ای باید مطالعه کنند و حرفه ای شوند. اگرچه انتخاب یک شاخه عکاسی، کاملا سلیقه ای و با اولویت شخصی است اما در بیشتر مواقع عکاسان، محدوده هر حوزه را نمی دانند و به همین دلیل دچار مشکل می شوند.

اگر این هنر را برای سرگرمی دنبال می کنید، مساله مطرح شده بالا خیلی مهم نیست، اما اگر آن را به عنوان یک شغل برگزیده اید، این مساله می تواند برای شما یک چالش جدی باشد.

بیایید به شاخه های مختلف هنر عکاسی و ویژگی های اصلی هر یک، نگاهی بیاندازیم.

عکاسی از منظره

برخی از بزرگ ترین شخصیت های جهان عکاسی، افرادی از میان عکاسان منظره هستند، از آنسل آدامز گرفته تا مارک آداموس.

عکاسی از منظره، بسیاری افراد را جذب خود کرده است؛ زمین های سبز زیبا، آب های خروشان آبشارها، زمین های بکر و سرزمین های تفکیک نشده و زندگی شهری خیره کننده.

اگر شما علاقه دارید جوهره هستی را بدون حضور انسان ثبت کنید، عکاسی از منظره مناسب حال شماست. البته این نکته را نیز باید در نظر گرفت که در عکس برداری از منظره، هبچ الزامی ندارد که حتما تصویر انسان در عکس نباشد.

عکاسی از منظره

یک عکس منظره، تمام مرزهای ملی و سیاسی را در می نوردد و از محدودیت های زبان و فرهنگ فراتر می رود، چارلی ویت.

اغلب یکی از دلایل افراد برای انتخاب عکاسی از منظره ، حفاظت از محیط زیست است اما با این حال، عکس های منظره تنها به زیبایی طبیعت محدود نمی شوند.

نمایی از منظره، تفسیر عکاس از یک تصویر بیرونیست که درصدد است تا آن را ثبت کند و در واقع تلاشی برای حفظ چهره در حال تغییر طبیعت محسوب می شود. برخی از عکاسان منظره بر این باورند که چشم اندازها، همواره در حال تغییرند (خشک شدن رودخانه ها، از بین رفتن درختان، تغییر در زندگی شهری با ایجاد ساختمان ها و بازسازی چهره ها و غیره) و عکاسی منظره کمک می کند تا صحنه ها، آن گونه که بوده اند، حفظ شوند. تاثیر عکاسی منظره، بسیار حائز اهمیت است. در واقع کارهای ویلیام هنری جکسون بود که کنگره را مجبور کرد تا پارک ملی یلواستون را ایجاد کند. چندین تصویر منظره قدرتمند در خط مقدم جنبش های انقلابی حفاظت از محیط زیست بود که منجر به تغییرات عمده در جهت حفاظت از محیط زیست شده است. این ها همه دلایل اهمیت این شاخه هستند.

عکاسی در شب

عکاسی در شب یکی از دشوارترین شاخه هاست و درعین حال به خلق بهترین ها می انجامد. به طور کلی عکاسی به شدت به نورپردازی وابسته است. نور چه به صورت طبیعی و چه به صورت مصنوعی، یک نقش کلیدی در این هنر دارد. عدم وجود نور در طول شب، این شاخه را بسیار چالش برانگیز و در عین حال هیجان انگیز می کند.

عکاسی در شب

با این حال این حوزه برای همه مناسب نیست. اغلب اوقات نتیجه کار عکاسان کاملا با آن چه که تصور می کردند متفاوت خواهد بود. این موضوع به این خاطر است که برای تسلط بر این حوزه، به مهارت و تمرین فراوان نیاز است. علاوه بر مهارت در عکاسی، با در نظر گرفتن محدودیت نور طبیعی، شما بایستی روند پردازش بعد از عکس برداری را نیز بشناسید. شما چه از روشنی های شهر در ساحل عکس بگیرید و چه منظره آسمان شب را به تصویر بکشید، عکاسی شب نیاز به کار و بررسی زیاد دارد و در عین حال از لحاظ خلاقیت بسیار ارزشمند است.

عکاسی خیابانی

آیا زمانی که در خیابان در حال قدم زدن هستید داستان های مختلفی را مشاهده می کنید؟ یک ساختمان مخروبه در حال فروپاشی از سال های گذشته سخن می گوید؟ پیرمردی که تنها بیرون از مغازه ای کوچک بر روی صندلی نشسته و از سال ها زندگی و تجربه هایش سخن می گوید و تنها شما قادر به درک آن هستید؟ در این صورت شاید عکاسی خیابان مناسب شما باشد.

اغلب افراد تصور می کنند که برداشتن یک موبایل دوربین دار و عکاسی در یک خیابان شلوغ به صورت تصادفی تمام کاریست که یک عکاس خیابانی انجام می دهد. در صورتی که عکاسی خیابانی فراتر از مهارت هاست و به درک و زمان بندی نیاز دارد. عکس برداری از غریبه ها تا ثبت زندگی روزمره با روشی باشکوه و دیدنی و در عین حال ذاتی.

عکاسی خیابانی

عکاسی خیابانی چالش برانگیز است اما برای کسی که برای این کار ساخته شده باشد، بسیار طبیعی جلوه می کند. با این حال این یک موضوع ذاتی نیست. یعنی اگر شما به این حوزه علاقه دارید و کارهای روبرت کاپا و دوروتا لانگ شما را جذب خود می کنند پس عکاسی خیابانی مناسب شماست.

یکی از مسائل مهمی که عکاسی خیابانی به آن نیاز دارد سازگاری و حضور ذهن است. ممکن است شما بخواهید بهترین تجهیزات و تنظیم و ترکیب را همراه خود بیاورید؛ اما تا آن زمان ممکن است آن لحظه خاص از دست رفته باشد و یا این که ممکن است شما به صورت اتفاقی با صحنه ای مواجه شوید که ارزش ثبت همیشگی را داشته باشد و در آن لحظه شما تنها دوربین خود را به همراه داشته باشید. در چنین شرایطی یک عکاسی خیابانی تلاش می کند تا با هر آن چه در دست دارد کار خود را انجام دهد و این کار را به گونه ای پیش ببرد که از نتیجه آن بر خود ببالد. اگر فکر می کنید قادر به انجام این کار هستید در این صورت عکاسی خیابانی مناسب شماست.

عکاسی پرتره

آیا شما از کار کردن با مردم لذت می برید؟ آیا زمانی که به چهره یک فرد می نگرید، به صورت غریزی به شخصیت واقعی او در پس لایه های تظاهر و نقابش پی می برید؟ آیا شما عمق را در چهره و احساسات را در حالات مشاهده می کنید؟ اگر این طور است، شما مطمئنا در دسته افرادی مانند استیو مک کوری و منی لیبرودو قرار می گیرید.

عکاسی پرتره

در جهان هیچ چیز قدرتمندتر از انسان وجود ندارد و عکاسی از انسان، برای تعریف کردن داستان او، کاریست که عکاسان پرتره تلاش می کنند انجام دهند. برای ثبت داستان افراد، شما باید بخشی از دنیای آن ها شوید. عکاسی پرتره جدا از مهارت ها و تکنیک های عکس برداری، نیازمند درک عمیق از افراد است. زمانی که شما قصد دارید نشان دهید این فرد کیست(بدون تمرکز بر روی چهره) چه بر اساس موقعیت دست ها و چه بر اساس پشت خمیده شان، در وهله اول شما بایستی بدانید آن شخص کیست و شما تمایل دارید چه چیزی از او را به نمایش بگذارید.

برای آشنایی بیشتر با اصول این مدل عکاسی، پیشنهاد می شود مقاله عکاسی پرتره را در سایت صدبرگ مطالعه نمایید.

عکاسی ماکرو

هرچند بیشتر افراد نمی خواهند این موضوع را بپذیرند اما عکاسی ماکرو باعث می شود تا افراد احساس بزرگی کنند. زمانی که شما به یک جسم کوچک و فشرده می نگرید و از آن به گونه ای عکاسی می کنید که بزرگ تر از زندگی واقعی به نظر برسد، هیجان و البته زیبایی خاصی در آن ایجاد می کنید. این یک حوزه چالش برانگیز است.90 درصد این شاخه، به وسیله چشمِ ذهن و پس از آن دریچه دوربین صورت می گیرد. تلاش برای عکس برداری از یک جسم بسیار کوچک که گاهی حتی نمی توان آن را با چشمان غیرمسلح مشاهده کرد و سپس تبدیل کردن آن به تصویری بزرگ تر از اندازه واقعی، جذاب و هیجان انگیز است و علاوه بر این تکنیک های فراوانی برای انجام آن مورد نیاز می باشد.

عکاسی ماکرو

یکی از الزامات تکمیل کننده این شاخه، شناخت خوب از بخش پردازش عکس است. از آن جایی که بخش عمده ای از کار به صورت دیجیتال انجام می شود، شما بایستی اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشید و برای یادگیری آن وقت کافی بگذارید.

عکاسی گل

اگرچه در اغلب اوقات، عکاسی ماکرو، عکس برداری از گل ها را نیز شامل می شود، ولی شاید بتوان گفت عکاسی گل، یک شاخه مجزاست. عکاسی گل یک گزینه مناسب برای کسانیست که به عکس برداری و باغبانی به صورت هم زمان علاقه مند هستند. اگر شما در حال مطالعه این مطلب هستید احتمالا جزء کسانی می باشید که زمان زیادی را به لذت بردن و تحسین زیبایی گل های وحشی اختصاص می دهید و همواره می خواهید تا زیبایی آن ها را به تصویر بکشید.

عکاسی گل

عکاسی گل می تواند مختص به تعداد محدودی از افراد باشد؛ کسانی که زیبایی معنوی گل های وحشی را درک کرده، آن را دوست داشته و تمایل به ثبت آن دارند.

عکاسی فشن و مدلینگ

عکاسی فشن و مدلینگ یکی از شاخه های پرجنب و جوش و پردرآمد محسوب می شود. در حالی که صنعت مد در حال رشد و پیشرفت است، تعداد زیادی از عکاسان تمایل دارند عکاسی مد را نیز امتحان کنند. این یک گزینه مناسب برای کسانیست که درک بالایی از مد داشته و از ضروریات لازم برای عکس برداری مد آگاه هستند.

عکاسی فشن و مدلینگ

درست است که شما بایستی در کار خود مهارت داشته باشید و طرز کار درست با دوربین را بدانید و از نحوه نورپردازی اطلاعات کافی داشته باشید، اما در عین حال شما باید از جنبه های مد نیز آگاهی های لازم را داشته باشید. این موضوع به ویژه حائز اهمیت است؛ زیرا شما قادر نخواهید بود از چیزی که اطلاع کافی نسبت به آن ندارید به خوبی عکس بردای کنید. آیا عکس برداری برای یک برند معروف، مربوط به لوازم لوکس و پرطرفدار است و یا اینکه برای برندی صورت می گیرد که بیشتر تناسب اندام و ورزش را نمایندگی می کند؟ عکس برداری های مربوط به مد با یکدیگر متفاوت هستند و گاهی بایستی از لباس های مجلسی و تاج های آن عکس برداری کنید و گاهی سوژه عکاسی شما مدل های بیکینی در ساحل می باشد و گاهی نیز کل فرایند عکس برداری در زیر آب صورت می گیرد. در هر صورت المان مد در عکس برداری باید مشخص باشد و یک عکاس بدون داشتن دانش مرتبط با مد، نمی تواند این کار را انجام دهد.

با این حال اگر شما دانش قبلی در ارتباط با مد ندارید اما به این حوزه علاقمندید، همیشه این فرصت را دارید تا آموزش های لازم را ببینید. مجله ها و اینترنت می توانند مفید باشند و مهم تر از آن دستیاری یک عکاس مد باتجربه می تواند در این زمینه بسیار به شما کمک کند. تجربه عملی می تواند بهترین معلم شما باشد.

عکاسی پرزرق و برق

این شاخه یک قدم جلوتر از عکس برداری مد است. در حالی که این نوع عکاسی از همان مفهوم مد پیروی می کند، اما نسبت به آن تجملاتی تر محسوب می شود. این نوع عکاسی می تواند برای مجله، پوستر، تبلیغات اینترنتی یا حتی پرده سینما صورت گیرد.

عکاسی مد

یکی از ملزومات آن خلاقیت است. شما باید از ایده های خود به عنوان اساس عکاسی خلاقانه استفاده کنید. برخی از عکاسان قادرند تنها با استفاده از نایلون و چراغ سحر و جادو کنند، در حالی که عده ای دیگر به ابزارآلاتی بیش از این نیاز دارند. به هر دسته ای که تعلق دارید اطمینان حاصل کنید که به آن یک پیچ و تاب خلاقانه می دهید.

عکاسی فاین آرت

یکی از چالش برانگیزترین و خلاقانه ترین شاخه ها، عکاسی فاین آرت است. در این شاخه، هنرمند و عکاس درون شما را در کنار هم قرار می دهد. برای افرادی که تاثیر هنری قدرتمندی در زندگی خود داشته اند و یا اینکه از خلق هنر از طریق عکاسی لذت می برند و برای آن ارزش قائلند، فاین آرت یک انتخاب عالیست.

عکاسی فاین آرت

اگر چه بیشتر عکس ها بیان گر دیدگاه عکاس هستند ولی عکاسی فاین آرت در حقیقت تفسیر دیدگاه هنری او محسوب می شود؛ اینکه او چه چیزی می بیند که دیگران قادر به درک آن نیستند و چگونه آن را به نمایش می گذارد، به خودی خود یک چالش است؛ چالشی که اگر شما هنرمند و عکاسی هستید که در یک ذهن و بدن زندگی می کنید، علاقه مند خواهید بود با آن مواجه شوید. در این جا نیز خلاقیت نقش پررنگی دارد با این حال بیش از خلاقیت شاید شما بایستی دارای دانش ذاتی از تعریف هنر و به ویژه معنای آن برای خودتان باشید. عکاسی فاین آرت یک شاخه به شدت شخصی محسوب می شود. به صورت ایده آل اولین مخاطب اثر، قبل از سایرین خود عکاس می باشد.

پردازش بعد از عکاسی

این یک شاخه از عکاسی نیست بلکه یکی از ملزومات اساسی برای تمام شاخه های عکاسی محسوب می شود. حتی یک عکس خیره کننده نیز هنوز به مقداری کار نیاز دارد. شما ممکن است بخواهید رنگ ها را بهبود بخشیده و ضعف های آن را حذف کنید و یا حتی ممکن است بخواهید فراتر رفته و چهره عکس را به طور کلی تغییر دهید. در هر یک از این موارد شما به پردازش بعد از عکاسی برای بهبود کار خورد نیاز دارید. هر عکاس باید دانش جامعی از فوتوشاپ داشته باشد و نحوه کار با آن را بلد باشد. اگر در حال حاضر نمی دانید چگونه باید از فتوشاپ برای بهتر کردن کار خود استفاده کنید، مطالب آموزشی فراوانی به صورت آنلاین در دسترس هستند که می توانید با استفاده از آن ها به اطلاعات جامعی دست پیدا کنید. با این حال یادگیری فتوشاپ را به بعد از عکاسی خود موکول نکنید در عوض همین الان شروع کنید، عکس بگیرید و تا آن جا که می توانید تمرین کنید. در ضمن شما می توانید از برخی ابزارهای خودکار مانند فتوشاپ اکشن و یا لایتروم استفاده کنید که قادرند عکس شما را بدون دخالت چندانی از سمت شما بهبود بخشند. این ها قدم های مقدماتی هستند که در صورت استفاده از آن ها می توانید عکس خود را به درجات مختلف تغییر دهید. چه شما از این ابزارها تنها برای تغییر رنگ و یا افزایش وضوح استفاده کنید و چه این که از آن ها برای ایجاد تغییرات کلی بهره بگیرید، در هر دو صورت این نرم افزارها، ابزارهایی قدرتمند وکاربردی برای عکاس محسوب می شوند. دائما آن ها را به کار بگیرید تا در نهایت خودتان به صورت حرف های از فتوشاپ استفاده کنید.

جدا از فرصت های شغلی فراوانی که یادگیری فتوشاپ برای شما فراهم می آورد، این نرم افزار بسیار کاربردیست؛ چرا که برای شما فرصتی ایجاد می کند تا احساسات خود را بهتر بیان کرده و دیدگاه خود را برجسته کنید.

در پایان توصیه نگارنده، این است که به یکی از حوزه های عکاسی تسلط پیدا کنید تا اینکه به صورت یک آچارفرانسه عمل کنید؛ چرا که تمرکز در نهایت وضوح را برای شما به ارمغان می آورد.

کدام یک از شاخه های عکاسی متناسب با روحیه شماست؟ - 5.0 out of 5 based on 8 votes

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 
{loadposition:social}