Icon1

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

بروشورها صفحاتی هستند حاوی مطالب و اطلاعاتی درباره یک محصول یا خدمات خاص . بروشورها همچنین جزییات و اطلاعاتی درباره عملکرد و نحوه مصرف یک محصول نیز ارائه می دهند تا مشتری در جریان کامل آن محصول و نحوه ی کارگرد آن قرار گیرد. تفاوت اصلی بروشور با کاتالوگ در همین اطلاعات و نحوه ارائه آنها خلاصه می شود چراکه کاتالوگ بیشتر جنبه تبلیغی و بازاریابی دارد اما بروشور به اطلاعات فنی برای مصرف کننده می پردازد و به نوعی دفترچه راهنمای یک محصول است.

بروشورها در اندازه های مختلف و با سلیقه سفارش دهنده طراحی و چاپ می شوند. آنها اغلب ارزان هستند و تیراژ بالایی دارند، زیرا قرار است که در میان مصرف کنندگان بیشماری توزیع شوند و معمولا بر روی کاغذی با گرم پایین چاپ می شوند تا هم ارزانتر باشند و هم خواندن آن ها برای مصرف کننده ساده تر باشد.

اما درطراحی بروشور دست طراح برای تعداد صفحات آزاد است و از این منظر او می تواند انواع اطلاعات را به همراه تصویر در کنار هم و بدون نگرانی از شلوغی صفحه بیاورد. همچنین بروشورها به سبب آن که ویژه ی یک محصول یا خدمات طراحی می شوند در رقابت با دیگر بروشورها از منظر طراحی نیستند و بیشتر طراحی کارکردگرا دارند.

از دیگر محاسن بروشورها آن است که مخاطب می تواند آن را همراه خود ببرد و در فرصتی مناسب بخواند( برخلاف پوستر یا بنر که باید در یک مکان نصب شود) از آنجا که بروشور در حکم یک نقشه راهنما در ارتباط با موضوع مورد توضیح است، دقت مخاطب نسبت به مطالب منعکس شده در آن نیز بیشتر خواهد بود. در عین حال با توجه به کم حوصلگی مخاطبان ، بروشور بیشتر برای کالاهای مصرفی و موضوعات خدمات ضروری می تواند پاسخگو باشد. قطع متداول بروشور (حداقل در ایران) بطور معمول حدود A4 و یا A5 است.

در توجیه کاربرد بیشتر این قطع، باید به دور ریز کمتر کاغذ یا مقوای مصرفی اشاره کرد. در غیر این صورت بسته به موضوع و مخاطب، حجم عناصر بصری ، ابعاد و اندازه ی آن، قابل تعیین و تعریف است. بروشور عمدتاً به یکی از اشکال زیر طراحی و ارائه می شود:

  1. بروشورهای لتی
  2. بروشورهای فرمی
  3. بروشورهای اسلیپ کیس

بروشورهای لتی

طراحی بروشور

بروشورهای لتی مشتمل بر صفحات تا شده ای است که بر روی هم قرار می گیرد و در آن ها دوخت و صحافی و منگنه بکار برده نمی شود. طراح در هنگام طراحی این نوع بروشور باید شکل و چینش صفحات و محل تاخوردگی را در نظر گرفته و بر اساس آن طراحی کند. بروشورهای لتی ممکن است بر روی هم و بصورت آکاردئونی تا شود، همچنین حالت دیگر تا خوردن به این صورت است که یک صفحه بر روی صفحه کنار خود تا شده، سپس دو صفحه بر روی صفحه کناری تا می شوند و این حرکت در همان جهت تاخور اول ادامه پیدا می کند. این بروشورهای لتی را می توان دربی یا تودلی نیز گفت. علاوه بر دو حالت ذکر شده در نحوه ی چیدمان صفحات بروشورهای لتی، شیوه های ابتکاری دیگری نیز قابل ارائه هستند که ممکن است تلفیقی از یکدیگر باشند یا براساس ایده ی خلاقانه ای طراحی شوند.

بروشورهای فرمی

طراحی بروشور

در بروشورهای فرمی حالت چیدمان صفحات بصورت کتاب است. به عبارت دیگر تفاوت عمده ی بروشورهای فرمی و بروشورهای لتی در این است که در بروشورهای فرمی صفحات در قسمت عطف به یکدیگر متصل اند و دیدن تمام صفحات در کنار یکدیگر امکان پذیر نیست، در حالی که در بروشورهای لتی شما غالبا امکان دیدن نیمی از صفحات بروشور را در یک دید خواهید داشت. بروشورهای فرمی در بیشتر موارد ته دوخت می شوند و این دوخت معمولا با منگنه انجام می گیرد. بروشور معمولا دارای جلد است و بویژه در حالت لتی باید روی جلد و پشت جلد آن جدای از نحوه تا خوردن، توسط ایجاد فضای لازم قابل تشخیص باشند، همچین طراح در هنگام طراحی عواملی همچون عنوان محصول و موضوع بروشور و شعار تبلیغاتی آن محصول را نیز باید درنظر بگیرد. اطلاعات دیگری همچون شماره های تماس و نشانه یا لوگوی آن محصول هم در پشت جلد جای می گیرد. همچنین اندازه برشورهای فرمی و فونت و قطع آن را طراح گرافیست در نظر گرفته و بسته به حجم اطلاعات و تصاویر، بروشور و اندازه آن را طراحی می کند.

بروشورهای اسلیپ کیس

طراحی بروشور

بروشورهای اسلیپ کیس بروشورهایی هستند که جلد آن ها را یک فولدر یا پوشه جداگانه تشکیل داده و صفحات بروشور بصورت جداگانه در آن قرار می گیرد. به عبارت دیگر این نوع بروشور صحافی نداشته و صفحات داخلی جدا از جلد هستند.غالباً جنس جلد در بروشورهای اسلیپ کیس نسبت به صفحات داخلی ضخامت بیشتری دارد، همچنین بدلیل عدم اتصال صفحات متن و جلد، در صورتی که نیاز به جایگزین کردن متن جدید باشد، این امر براحتی امکان پذیر خواهد بود.

انواع بروشور | بروشور لت | بروشور فرمی | بروشور اسلیپ کیس - 5.0 out of 5 based on 1 vote

دیگر مقالات منتشر شده در طراحی و چاپ صدبرگ