Icon1

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 
بروشور

بروشور، یکی از رایج ترین تبلیغات در بین دارندگان مشاغل مختلف است. بروشورها در قطع ها و انواع مختلفی طراحی و چاپ می شوند. هر ساله میلیون ها بروشور در سراسر جهان تولید می شود که تنها تعداد اندکی از آن ها، مصرف کننده را راغب می کند که آن بروشور را پیش خودش نگه دارد. باقی بروشورها، سرنوشتشان سطل زباله است.

اگر می خواهید یک بروشور با کیفیت طراحی کنید یا سفارش طراحی بدهید، باید ابتدا بدانید تعریف بروشور چیست و چه کاربردی دارد تا متناسب با آن تعریف، بروشور خود را سفارش دهید یا طراحی کنید. تنها در این صورت است که می توانید بازدهی بهینه از تبلیغاتتان داشته باشید.

در این مقاله سعی شده ابتدا تعریفی از بروشور ارائه شود؛ سپس به بررسی انواع بروشور و نرم افزارهای طراحی بروشور پرداخته شده است.

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

بروشور چيست

بروشور یا کالانما (در انگلیسی brochure معادل parts book )، کتابچه یا جزوه ای کاغذی است که قرار است یک محصول خاص را معرفی کند. قالبا تولید کننده یک محصول باید برای محصولش بروشور چاپ کند و در آن، نحوه استفاده از محصول را ذکر کند. معرفی و درج اطلاعات استفاده از محصول، مهم ترین پارامتر بروشور است. این همان تفاوت اصلی بروشور و کاتالوگ است. شما در بروشور، در مورد یک محصول خاص صحبت می کنید ولی در یک کاتالوگ، مجموعه محصولات یک شرکت یا کمپانی، معرفی می شود. اگرچه امروز انواع محصولات تبلیغی و گرافیکی به صورت اینترنتی و غیر چاپی نیز منتشر می شوند، اما چاپ کاغذی برای محصولی همچون بروشور، موجب دسترسی بیشتر و سهل الوصولی آن می شود. بروشورها بر خلاف کاتالوگ ها حجم کمتر و ظاهر ساده تری دارند.

برای آشنایی با کاتالوگ ها و استفاده آن ها، پیشنهاد می شود مقاله کاتالوگ چیست؟  را مطالعه نمایید.

بروشورها در اندازه های مختلف و با سلیقه سفارش دهنده طراحی و چاپ می شوند. آنها اغلب ارزان هستند و تیراژ بالایی دارند، زیرا قرار است که در میان مصرف کنندگان بیشماری توزیع شوند و معمولا بر روی کاغذی با گرم پایین چاپ می شوند تا هم ارزانتر باشند و هم خواندن آن ها برای مصرف کننده ساده تر باشد.

درطراحی بروشور دست طراح برای تعداد صفحات آزاد است و از این منظر او می تواند انواع اطلاعات را به همراه تصویر در کنار هم و بدون نگرانی از شلوغی صفحه بیاورد. از طرف دیگر چون هر بروشور مخصوص یک محصول خاص می باشد، به همین دلیل از لحاظ طراحی، کمتر در رقابت با بقیه طراحی ها است.

از دیگر نکات مثبت بروشور این است که مخاطب می تواند آن را همراه خود ببرد و در فرصتی مناسب بخواند( برخلاف پوستر یا بنر که باید در یک مکان نصب شود). از آنجا که بروشور در حکم یک نقشه راهنما در ارتباط با یک موضوع مشخص است، دقت مخاطب نسبت به مطالب منعکس شده در آن نیز بیشتر خواهد بود. در عین حال با توجه به کم حوصلگی مخاطبان ، بروشور بیشتر برای کالاهای مصرفی و موضوعات خدمات ضروری می تواند پاسخگو باشد.

چرا بروشور A4 و A5 متداول است؟

قطع متداول بروشور (حداقل در ایران) به طور معمول A4 و یا A5 است. دلیل استفاده زیاد از این قطع ها، دور ریز کمتر کاغذ یا مقوای مصرفی است. در غیر این صورت با توجه به موضوع و مخاطب و حجم محتوای متنی و تصویری، می توان ابعاد و اندازه های متفاوتی برای آن در نظر گرفت. در ادامه با موضوع خلاقیت در طراحی بروشور، بیشتر آشنا می شویم.

انواع بروشور

بروشورها از منظر ظاهری و صحافی، دسته بندی های متفاوتی دارند. یکی از دسته بندی های عام بروشورها، بروشور منگنه دار و بروشور تاشو می باشد.

 

 

بروشور

بروشورهای منگنه دار

برای آنکه بروشوری بصورت دفترچه به چاپ برسد, تعداد صفحات آن را باید عددی زوج در نظر گرفت, به عنوان مثال برای چاپ یک بروشور چهار برگ در اندازهA5، طراحی بر روی پشت و روی دو صفحه A4 صورت می گیرد و در نهایت منگنه وسط کاغذA4 و بروی تای وسطی آن قرار می گیرد (البته این مدل طراحی، برای چاپ دیجیتال مناسب می باشد و برای چاپ افست طراحی بر روی کاغذ 45x60 انجام میگیرد). بروشورهای منگنه دار اغلب کمتر از بیست صفحه هستند و صفحات داخلی آن بر روی کاغذ و جلد آن از جنس مقوا یا کاغذی با گرم بالا تهیه می شود.

 

بروشور

 

بروشورهای تاشو

بروشورهای تاشو فاقد صحافی و منگنه هستند و صفحات آن بوسیله ی خط از یکدیگر جدا می شوند. در طراحی بروشور ها بهتر است اندازه نهایی و تاشده بروشور، در تناسب با کاغذهای استاندارد در نظر گرفته شود, این امر باعث جلوگیری از دور ریز کاغذ شده و بروشور را بی نیاز از برش قسمت های اضافه کاغذ می کند.

جدای از دسته بندی عمومی که در بالا به آن اشاره شد، دسته بندی دیگری نیز برای انواع بروشور وجود دارد که می توانید از اینجا مطالعه نمایید.

انواع بروشور زیبا

آنچه پیش از این توضیح داده شد در رابطه بروشور با شمایل معمول در بازار است؛ اما طراح می تواند با تفکر خلاقانه انواع بیشماری از خطوط و صحافی را طراحی کرده و از این مسیر توجه بیشتر مشتریان را جلب کند.

در تصاویری که در ادامه متن خواهید دید، طراح با خلاقیت در قسمت تا شدگی، فرم تازه ای به وجود آورده است. هرچند باید درنظر داشت چاپ برخی از این انواع خلاقانه، مستلزم برش فرم دار کاغذ است و برای تهیه این بروشور ها در تیراژ بالا باید هزینه برش و تا زدن را نیز در نظر گرفت.

 

بروشور فانتزی

در بروشور تصویر بالا، طراح فرم کلی کاغذ را بصورت شش ضلعی طراحی و در نهایت پس از تا شدن، کاغذ بروشور به شکل مثلث در می آید.

بروشور فانتزی

طراح در تصویر بالا، بروشور را به شکل شش ضلعی تکرار شده ای طراحی کرده که در نهایت بر روی هم تا شده و تشکیل شش ضلعی دیگری می دهد.

طراح هنگام طراحی بروشور خلاقانه، باید به ارتباط فرم و محتوای بروشور توجه داشته باشد. بروشورهایی که حالتی جذاب و برش و تای زیبایی دارند، مناسب محصولاتی مانند بروشور مواد غذایی یا اسباب بازی های کودکان هستند. اما طراحی فرم بروشوری که برای یک دستگاه صنعتی است، بهتر است ظاهری ساده تر داشته باشد تا مخاطب کمتر با شکل درگیر شده و بتواند بر محتوای بروشور تمرکز کند.

نرم افزار طراحی بروشور

برای طراحی بروشورهای حرفه ای از نرم افزارهای گرافیکی مختلف از جمله این دیزاین استفاده می شود اما هر کاربری می تواند با استفاده از نرم افزار Microsoft Word یا نرم افزارهای ساده تری همچون Microsoft Publisher استفاده کند. در word و publisher، قالب های آماده ای برای چاپ بر روی کاغذهای استاندارد جهانی مانند A4 وجود دارد.

کاتالوگ چیست؟

نمونه طراحی کاتالوگ

نمونه طراحی لوگو

بروشور | بروشور چیست ؟ | بروشور تبلیغاتی | انواع بروشور - 5.0 out of 5based on 2 votes